EET logo

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Historie:

Počátky včelaření v naší rodinné farmě se datují do druhé poloviny 20. století, kdy se po druhé světové válce začali včelařením zabývat můj děd p. Alois Beneš a můj otec p. Václav Makovec.
Dědeček Alois bydlel na okraji dnes již zaniklé obce Slatinice, pracoval v hlubinném dole Quido a měl menší hospodářství. První úly do kterých osadil včelstva byly typu Gerstrunk ve kterých dosahoval nevídaných výnosů, avšak špatná manipulace, pracnost a nemožnost nástavkového včelaření zapříčinila výměnu za nové. Jelikož dědeček vlastnil 3 výuční listy a to v oborech kolář, tesař a truhlář, bylo předurčeno, že si je vyrobí sám. Tak se také stalo. Při jejich výrobě “šel s dobou“, zúročil veškerých svých dovedností, poznatků a taktéž doporučení a rad svých kamarádů včelařů, čímž zvítězil čtvercový profil (možnost teplé i studené stavby) zatepleného nástavkového úlu 39x24 cm, který v naší farmě částečně využíváme dodnes. S tímto typem úlu již bylo možné kočovat, proto zanedlouho vznikla „na dvorku“ ve Slatinicích první maringotka na 32 včelstev. S tou bylo za snůškou kočováno do okolí dnes již zaniklých obcí Mostecka, např. do Zaječic, Židovic, Komořan, Skyřic, Hořan, Vršan, Čepiroh, Libkovic, Jenišova Újezdu, Kamenné vody a mnoha dalších. K tomu bylo vždy cca 40 včelstev na pevném stanovišti v místě bydliště.

Otec Václav včelařil pod Širokým vrchem přímo v Mostě (2 včelíny s 30 včelstvy) a později provoz rozšířil až na cca 100ks včelstev převážně v Tachovských univerzálech, se kterými kočoval na snůškově prověřené lokality. V té době jsem se již i já aktivně podílel na provozu včelí farmy, získával zkušenosti a po smrti dědy a otce, jsem včelařský provoz plně převzal. Po úspěšné optimalizaci provozu v letech 1989-2005 včelařim pod značkou „Včelí farma Most“ .

Dnes:

Zázemí naší rodinné včelí farmy je v Mostě, včelstva máme umístěná v okrajových a klidových zónách města a v jeho blízkém okolí.
Včelařský provoz i administrativu vede p. Václav Makovec . V majetku máme 2 mobilní kočovné vozy, 4 pevné včelíny a volně stojící včelstva v přírodě. Celkem obhospodařujeme 60 kmenových, silných a zdravých včelstev v nástavkových úlech rámkové míry 39x24cm, 39x30cm a v polomednících 39x14cm. S přihlédnutím k počtu včelstev, produkci medu, vosku a propolisu jsme v rámci ČSV Most druhým největším včelařským provozem.

Na zpracování medu používáme moderní technologie a v chovu a zdraví včel využíváme osvědčené metody prověřené mnohaletými zkušenostmi. Nejsme teoretici, včelaříme prakticky a hospodárně, bez oddělovacích mřížek, včelstvům necháváme „volnou ruku“ a provádíme velmi častou obměnu díla. Včely rušíme minimálně, uplatňujeme metodu „žij a nech žít“, vytáčíme zralý med. Za to nás včelky odměňují maximálním výnosem.

 

Kontakt

Václav Makovec

B. Vrbenského 725/1085
434 01 Most

+420 777 833 057
makycv@seznam.cz
www.vcelifarmamost.cz